PIC24FJ32GP202-E/SO
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
PIC24FJ32GP202-E/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 21
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 32KB (11K x 24)
Oscillator Type : External, Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 24F
Supplier Device Package : 28-SOIC
Data Converters : A/D 10x12b SAR
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC24FJ32
Description : IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Stock : In Stock
Contact Now
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-SOIC